A szakértő elmondta, mennyivel drágulna a magyar családok élete, ha Brüsszel kicsinálná a rezsicsökkentést

Az elmúlt napokban Hortay Olivér többször arra figyelmeztetett, hogy Brüsszel tervezett energiaembargójának súlyos következményei lehetnek.

Bajban van az Európai Unió: romokban a versenyképesség, évtizedes lemaradásban az önvédelmi képesség, ráadásul vissza kell fizetni a gigantikus, 750 milliárd eurós „covidhitelt”. Ukrajna felzárkóztatási támogatása a tetemes költségek ellenére elsőbbséget élvez.
Szűkös esztendők várnak az Európai Unióra: a következő, 2028 és 2034 közötti tervezési ciklusban jóval több pénzre lenne szüksége a közös költségvetésnek, mint amennyi a jelenlegi bevételi forrásokból rendelkezésre áll. A forrásbevonás nagy kihívást jelent, mivel az EU-nak nincsenek önálló bevételei, a keret túlnyomó részét a tagállamok befizetései adják. A tehetősebb, nettó befizető tagállamok nem kívánják a bruttó nemzeti jövedelmük (GNI) még nagyobb hányadát az uniós kasszába tenni, a felzárkózó tagállamok pedig nem szeretnék, ha jóval kevesebb támogatást kapnának.
A többéves pénzügyi ciklus költségvetési javaslatát várhatóan júliusban terjeszti elő az Európai Bizottság. Brüsszel már az előzetes dokumentumokban világossá teszi, minden ötletnek örül, amellyel növelni lehet a költségvetést, a jelenlegi rendszer tehát garantáltan átalakításra szorul.